Kdybychom se vás zeptali, proč je nutné občas čistit vzduchotechniku v domě, možná by vás napadlo, že je to kvůli plísním, které se ve vlhkém a teplém prostředí dobře rozmnožují, a vdechovat jejich spory není zrovna zdravotním přínosem, zejména pro děti, seniory a alergiky. To je samozřejmě pravda, protože vnitřní stěny potrubí jsou pro tyto mikroorganismy ideálním „podhoubím“.
Toto ale není jediný důvod, a je docela pravděpodobné, že i vy si neuvědomujete, co je ještě ve hře. Kromě plísní a hnilobných rozkladných procesů biologického materiálu, který tu a tam do vzduchotechniky proniká, je zde velmi vysoké nebezpečí požáru. A v prostředí, kde je vyšší výskyt prachových částic a mastnoty v ovzduší, jako jsou například drůbežárny, pekárny, mlýny a další potravinářské či zemědělské provozy, http://www.smo.cz/specializovane-provozy hrozí dokonce nebezpečí výbuchu.
Za to všechno může mastný prach. Je natolik nebezpečný, že i pouhý jeden milimetr dokáže vzplanout a rozhořet se natolik, že podpálí celý byt. Pokud se takový problém vyskytne v panelovém domě na sídlišti, v němž žijí desítky rodin, může dojít i k rozsáhlému požáru několika bytů. A vězte, že oheň si své oběti nevybírá, zasahuje do prostředí „náhodně“ a šíří se tam, kde má nejlepší podmínky. V panelovém domě proto mohou vedle sebe vyhořet byty lidí s nízkými příjmy i relativně bohatých a právě pro nízkopříjmové domácnosti, například ženy samoživitelky, to může velmi citelně zasáhnout. Bohužel jsou známy případy, kdy lidé kvůli takovéto tragédii skočí z mostu nebo pod jedoucí vlak.
Zanechme raději těchto chmurných představ a věnujme pozornost čištění vzduchotechniky ještě v době, kdy se nic relativně neděje, a žádný požár nehrozí. Revize vzduchotechnických zařízení vás pak uklidní a budete mít zároveň přehled o jedné z nejnebezpečnějších situací v bytových domech.