Třešňovice patří mezi ušlechtilé a velice jemné destiláty, které se charakterizují svojí luxusní sladkou chutí, a vůni třešní. Tyto třešně patří do odrůdy GIORGIA (jedná se tedy o Italské třešně, neboli odrůdu Italských třešní). Třešňovice je stejně jako višňovice nebo meruňkovice velice oblíbená u žen a to právě kvůli své jemné a sladké chuti. Teplota podávání a skladování je 10 – 18°C. Nikdy však třešňovici a ostatní destiláty nezamrazujte, mohly by tak ztratit svojí chuť i vůni. Třešňovice seženete většinou od 246 Kč do 1 499 Kč, cena se samozřejmě může lišit tím od jakého prodejce jí koupíte nebo o jaký ročník či odrůdu se jedná. Ve většině případů se však třešňovice vyrábí z pozdních odrůd tmavých třešní. Jakmile se třešňovice vypálí ukládá se do Jasanových sudů. Jelikož je třešňovice vhodná jako tzv. Aperitiv, musí být třešňovice vždy chlazená (nikoliv však mražená !!!) Sklenky ve kterých se ovocné destiláty podávají jsou ve tvaru „tulipánu“ a mají vysokou stopku.
Procenta alkoholu u třešňovice jsou od 42% do 50 %. A flašky seženete od 0,2 L do 0,7 L. Nejznámější výrobci Třešňovice – Fleret, Baron Hildprandt, Rudolf Jelínek, Pálenice zubří, Podorlická palírna, Valdemar Grešík, ST. Nicolaus a Janneau.
A jak na domácí třešňovici ?
– Budete potřebovat : 2L třešní, 1L rumu a 500g cukru.
– Třešně omyjeme a vypeckujeme, poté je nasypeme do lahve a přidáme cukr a přilijeme rum (někdo používá i vodku). Sklenici pořádně zavřete a nechce uležet někde na světlém místě po dobu jednoho měsíce. Po uplynuté době (tedy po jednom měsíci), uleželý „likér“ přeceďte a nalijte do připravených lahví, poté už jenom stačí lahve uložit na chladném a temném místě, Nejlepší je sklep.
Třešňovice se dá udělat několika způsoby a existuje nespočet různých receptů. Pokud si však chcete třešňovici koupit, seženete je na několika e-shopech, nebo v jakémkoliv obchodě či nápojce.