Rok od roka je těžší si obstarat bydlení, dříve bylo bydlení samozřejmostí, každý kdo pracoval, získal automaticky od státu přiřazený byt a tím pádem měl bydlení jisté. Jak si mají dnes mladí našetřit nějaké peníze pro svou budoucnost např. při ztrátě zaměstnání, příchod potomka nebo jen proto, aby vůbec dostali hypotéku na byt či dům. Musejí si své začátky v dospělém životě těžce vybojovat, protože, aby mohli zahájit plnohodnotný život, musejí jít do podnájmu, kde budou platit předražené nájmy a z výplaty jim zůstane jen minimální částka na jídlo, kde mají finance na oblečení, vybavení do bytu, výlety, osobní potřeby?
Např. průměrný podnájem v bytě v Karlovarském kraji o velikosti 2+1 stojí zhruba 9000 korun. A průměrný plat je cca 14 000 korun. Zaplatí nájem, elektřinu, plyn, televizní připojení, internet, paušál a zbyde jim kolem 3000 na potraviny, jistě uznáte, že to je ubohé a téměř nemožné. Proto jsou mladí věčnými studenty bydlící u rodičů, pokud mají štěstí a najdou si výdělečně činného partnera, pak se teprve mohou společně přestěhovat do společného podnájmu, protože v tu chvíli je teprve možné zvládnout veškeré poplatky. Pokud se po nějaké době partneři rozhodnou odkoupit byt, většinou koupi řeší hypotékou, pokud tedy mají dostatečně vysoký příjem pro její získání, to bohužel není jediný zádrhel, pro získání musíte mít alespoň 2O% vlastních zdrojů z celkové částky, kterou si chcete vypůjčit. Opět budu udávat byt v Karlovarském kraji, protože zde bydlím.
Průměrný byt zde stojí 800 000 korun, banka žádá 20%, to činí 160 000 korun, kde mají mladí lidé v začátcích sehnat 160 000 korun? Bohužel musejí si je opět vypůjčit. Tudíž mají hypotéku a další úvěr. Jistě si dovedete představit, kolik je to poplatků. Takže, abych to shrnula, buď člověk nemá vůbec finance, na to aby mohl žít sám nebo je závislý na partnerovi nebo se musejí zadlužit na celý život, aby mohli žít ve svém bytě. Je to celkem nespravedlivé, když uvážíte, kolik odvádíte státu peněz a on vám ty začátky vůbec nezjednodušuje.